Lokální
Letenský M0ST ležák
Jantarový speciál s lehkými tóny karamelu, příjemnou chmelovou chutí a nasládlým nájezdem jahodové linky. Vyšší hořkost. Vyroben pro náš krám M0ST Nápoje / Beverages pivovarem Chříč. EPM - 13,4% Kvasinky - Spodně kvašený Obsah alkoholu - 5,7% Láhev - 0,33 Litrů. Skladujte při teplotě do 8°C.
Pivovar Matuška
Pivovar Matuška je rodinný pivovar, který se nachází v obci Broumy v CHKO Křivoklátsko. Svou velikostí se řadí mezi minipivovary. Pivovar Matuška se zaměřuje především na ležáky a svrchně kvašená piva.Pivovar Matuška byl založen 13.4.2009 na Velikonoční pondělí. V tento den zde byla uvařena první várka speciálního spodně kvašeného tmavého piva. Pivovar založil sládek Martin Matuška, který v pivovarnickém oboru pracuje od roku 1981.
Pivovar Zichovec
Rodinný pivovar ZICHOVEC jsme založili v roce 2012 a pivo se zde vaří od června téhož roku. Impulsem byla nespokojenost s chutí unifikovaných produktů nadnárodních pivovarů a svou roli sehrály také kořeny a vzpomínka na prapředka, zichoveckého rychtáře Krahulíka, který provozoval vyhlášený zájezdní hostinec v Panenském Týnci.
Pivovar Pioneer
Michal je sládek a Miriama je odbornice přes marketing. A určitě ne náhodou se potkali zrovna na Žatecku. Tam, kde je půda rudá a rodí ten nejlepší chmel na světě. Velký sen o vlastním pivovaru se začal zhmotňovat, když objevili starý nevyužívaný sklad chmele, který si přímo říkal o nový smysl života. Pioneer Beer odkazuje na tradici pivovarnictví, ale zároveň se nebojí dát na stůl něco nového a odvážného. Pro konzervativní pijáky vaří klasické ležáky a pro ty, kteří rádi objevují nové chutě, experimentují s novými odrůdami žateckého chmele. Chuť citrusů, jahod nebo tropického ovoce - to a mnohem víc ucítíte v jejich pivních speciálech.
Pivovar Bad Flash
Bad Flash vznikl v roce 2013. U jeho zrodu stáli dva kamarádi: Zlej Hanz má hospodu Zlý Časy, která se z podzemní zakouřené putyky s jednou řadou kohoutů stala hospodou s třemi patry, osmačtyřiceti pípami a stovkami pivních láhví, kterou čeští novináři vyhlásili nejlepší multipivní hospodou v Praze, a o které se píše mimo jiné také v New York Times nebo o ní točí reportáže BBC. Libor Kult pak provozuje hospodu Kulovej Blesk, ta si kromě širokého výběru piv zakládala také na domáckém prostředí a vynikající kuchyni. Tihle dva nadšenci, kteří měli to štěstí, že se pro ně největší koníček stal jejich prací, spolu často jezdili na různé pivní výlety a vozili ze zahraničí i z různých míst České republiky nová a nová piva.
Bad Flash vždy dokáže organicky propojit lásku k pivu s dlouholetými zkušenostmi a nespoutanou troufalostí překračovat hranice možného. Pokud tedy máte rádi IPA, wity, stouty, ALE, lambiky, ležáky, vyzkoušejte Bad Flash – ale pozor, riskujete, že se vám usadí v hlavě a nebudete se jej moc zbavit. Bad Flash není ale jen kvalitní pivo – je to také styl, ve kterém neexistují kompromisy.
Pivovar Muflon
Piva Muflon vznikají odpovědným výběrem nejkvalitnějších surovin zpracovaných podle tradičních i originálních postupů s podporou špičkového technického vybavení. Piva jsou vyráběna v dokonale kontrolovaném výrobním procesu, při dodržování všech zásad hygieny a sanitace, jsou nefiltrovaná a nepasterovaná. Tím piva Muflon získávají vlastnosti piva čerstvého a stálou přítomností kvasinek také piva živého.
Pivovar Chříč
Pivovar ve Chříči představuje ojedinělý projekt obnovy památky a její navrácení původnímu účelu. Skupina nadšenců objevila v roce 2009 unikání objekt barokního venkovského pivovaru se sladovnou ve stavu vhodném ke zbourání a založila sdružení Propolis. Tisíce dobrovolnických dní práce a desítky drobných sponzorů postupně pomohly ke vzniku neobyčejného místa setkávání, práce i zábavy. Pivovar u Berounky tak postupně naplňuje svou vizi stát se lokálním kulturním, společenským a vzdělávacím centrem. Kromě dobrovolnických akcí se zde pořádají umělecké, taneční a řemeslné kursy, letní festival nebo tábory pro děti. Pivovar je katalyzátorem obnovy tradičních svátků jako masopust nebo pouť. V barokní sladovně vzniklo netradičně pojaté Muzeum každodennosti, které hravou formou představuje život na vesnici v minulosti.
Už od počátku bylo jedním z motivů zřídit zde chráněnou dílnu – řemeslnou firmu, zaměstnávající několik lidí s mentálním postižením. Tenhle nápad pomalu zrál až do podoby „chráněného pivovaru“ kde pracovní místa pivovarské chasy zastanou lidé s hendikepem. S pomocí Nadace Via a několika odborníků z oboru pivovarnictví se nám pak podařilo připravit životaschopný podnikatelský koncept. Část nákladů na rekonstrukci a vybavení poskytla Evropská Unie, zbytek pokryl úvěr České spořitelny z programu pro sociální podniky.
Pivovar Rudohor
Staletími formovaná, tvrdá a drsná krajina s mnoha jizvami na těle i drsní lidé s mnoha šrámy na duši. To je oblast ještě nedávno nazývaná Rudohoří. Ať už tento název vznikl podle těžby rud nebo od rudých červánků, tak často vídaných při západu slunce za největšími vrcholy zdejších hor, jedno je jisté - drsně, ale s velkou pokorou zdejší pivovarští sládci bránili a strážili poctivost našeho piva. Rudohor je zde, aby v této jejich bohulibé činnosti pokračoval a znovu strážil skvost nám nejdražší, poctivé řemeslné pivo pro zdejší lid, pivo zdejší, pivo Rudohor.
Pivovar Rudohor vznikl, aby dohlížel na návrat tradice řemeslného piva do regionu, jako symbolu pýchy patriotů našich hor a podhůří. Vaše pivo vaříme pouze ze zdejší vody, chmele a sladu pěstovaného na dohled našich hor, dle tradičních receptur našich předků.
Pivovar Falkon
Nemají sice vlastní technologické zázemí, ale rozhodně se za to nestydí. Věří totiž, že i ty nejlepší a nejrozmanitější piva lze vyrobit bez vlastního pivovaru. Jak? Mnozí z jejich pivovarských kamarádů nevyužijí kapacitu svého řemeslného minipivovaru naplno a rádi se tak o ni podělí. A věřte, že vaření piva s přáteli je opravdová zábava!
Při vymýšlení nových piv nejsou žádné „konzervy“. Ležáky českého typu nechávají tradičním pivovarům a s vervou se pouští především do svrchně kvašených piv, takzvaných ales, česky ejlů. Pro Falkon totiž platí, že čím rozmanitější pivo, tím lepší! Piv, které můžete pít jedno za druhým jako vodu, je všude kolem nás už dost. Mimoto, nejen vodou je člověk živ a my si chceme život náležitě užívat!
Slady a chmele si vyrábějí z různých koutů planety a rozhodně s nimi nešetří. Falkon Vám totiž chce nabídnout to nejlepší z celého pivního světa, za použití originálních surovin, zároveň s rukopisem českého sládka.
A proč vlastně FALKON? Název vychází z latinského pojmenování sokola, který je nejen stěhovavým ptákem, ale zároveň opravdovým dravcem!
Pivovar Raven
Pivovar RAVEN vznikl v prostorách bývalého pivovaru BLAHOVAR v Mozartově ulici v Plzni. Vařit začal v září 2015. Jméno RAVEN (anglicky krkavec) pochází od nedalekého vrchu a stejnojmenné rozhledny Krkavec. Pivovar se zaměřuje na vaření svrchně kvašených piv. Kromě obvyklých stylů jako je IPA nebo APA vaří i v ČR méně zastoupené styly jako jsou například Oatmeal Ale, Red Rye IPA, Coffee Stout nebo Scotch Ale.
Nachmelena Opice
Nezávislý řemeslný (CRAFT) pivovar založený roku 2015 rodinou Valentů z Krnova a rodinou Kuřeců zastoupenou sládkem Michalem Kuřecem z nedalekého Města Albrechtic. Rodina Valentů vlastnila objekt haly v bývalé textilce Karnola v Krnově a Michal Kuřec zase pivovarství studoval a pak sbíral zkušenosti v Pivovarech Lobkowicz jako technolog. V roce 2014 slovo dalo slovo a na podzim 2015 byly uvařeny první várky piva pod značkou Nachmelená Opice v Krnově.
Cílem je dělat lidem radost prostřednictvím piva a značky. Vaříme spodně kvašená piva, ale převážně se zaměřujeme na svrchně kvašená piva, rádi objevujeme nové a netradiční pivní styly. To vše se snažíme dělat s láskou a pokorou k řemeslu.
Pivovar Svatý Petr
Pivovar Svatý Petr je spojení neuvěřitelné kreativity sládka Vaška Smolíka a nadšení absolventa rekvalifikačního kurzu vaření piva na Ústavu sladu a piva v Praze. Společně vaříme pivo, které vyvolává zatím vždy pozitivní reakce. Od ležáku po svrchně kvašené speciály, máme vždy nadšené hosty, kteří naše pivo glosují pozitivně. Co dodat? Je to makačka, ale uznání od lidí co mají rádi pivo je prostě nejvíc.
Pivovar Falkenštejn
Otevřením Pivovaru Falkenštejn v srpnu roku 2013 byla obnovena po mnoha desítkách let tradice vaření piva ve městě Krásná Lípa, jež se nachází na pomezí Českosaského Švýcarska a Lužických hor. Ve starém krásnolipském pivovaru (Brauerei Schönlinde) se přestalo vařit po II. světové válce a jeho objekt byl zbourán v 60. letech 20 st. Nový pivovar jsme přenesli přímo do centra města na Křinické náměstí, do bývalého měšťanského domu, který dříve sloužil jako zájezdní hostinec, kulturní centrum nebo dokonce jako banka v době průmyslové revoluce.
Pivovar Chroust
Když se v jedné domácnosti sejde sládková a pivní nadšenec, nemůže to dopadnout jinak než cirhózou jater nebo pivovarem. My se pokoušíme o obojí. Jsme zatím jen na začátku, proto tedy pivovar létající (zneužíváme pohostinnost a technologii jiných pivovarů). A Chroust? Jmenujeme se Karolína a Jirka Chroustovští, nebylo tedy dále co řešit! Dej Bůh štěstí!
Létající pivovar Černý Potoka
Jejich cílem je vařit jedny z nejlepších řemeslných piv v republice. Černý potoka je létající pivovar založený v roce 2016 a piva si nechávají vařit v řemeslných pivovarech, které si pečlivě vybírají. Dává jim to možnost experimentovat a poskytuje potřebnou volnost a nezávislost.
Rodinný pivovar Krušnohor
Produkci rodinného pivovaru KRUŠNOHOR – Craft Brewery tvoří jak klasické české ležáky, které se zde vaří tradiční dekokční technologií, kvasí na otevřených spilkách a dozrávají dlouhé týdny v ležáckém sklepě, tak zárověň i svrchně kvašené weizeny a široká nabídka typu ALE rozličných chutí a stupňovitostí. Všechna jsou NEFILTROVÁNA a NEPASTEROVÁNA a zachovávají si tak svou čerstvou chuť, a především tělu prospěšné látky. #zlaskykpivu
Pivovar Kocour
Varnsdorfský pivovar Kocour byl jedním z průkopníků nového pohledu na pivo a pivovarnictví v Čechách. Ukázal domácímu konzervativnímu pivaři, že pivo nerovná se jen chlazená desítka v lednici. Pivo je víc než český ležák, báječně se skloubí s gastronomií a dá se pít podle ročního období nebo nálady. Proto nabízíme pestrou paletu pivních speciálů, sahající od tradičních ležáků až po nejrůznější svrchně kvašené speciály, které se snažíme neustále zdokonalovat.
Pivovar MadCat
V roce 2011 v bývalém hudebním klubu v Jihlavě otevřel MadCat lokální minipivovar. Tam, kde úřadoval DJ je nyní pivní tank, spilky, a varna.
Už v roce 2012, se s polotmavým Zikmundem umístili na 3. místě v jarní ceně sládků. O rok později – 2013 – byli třetí nejlepší minipivovar roku a rok na to už byli ten vůbec nejlepší minipivovar v Česku. A taky vyhráli jarní cenu českých sládků s pšeničným pivem.
Pivovar Mazák z Dolních Bojanovic
Pivovar vznikl a i nadále funguje v malebné vinařské obci Dolní Bojanovice, ležící v dolnomoravském úvalu 8 km od města Hodonín.Portfolio pivovaru tvoří jak klasické ležáky českého či německého stylu, tak i piva svrchně kvašená typu ALE. K výrobě piva používá tuzemské slady a chmely, ale i chmely zahraniční, které nejčastěji uplatňuje ve výrobě speciálních piv.
Létající pivovar Strašák
Strašák vznikal od roku 2013 jako Domácí pivovar Strašák. Intenzivní vylepšování technologie a receptů vedlo po 58 domácích várkách k uvaření piva v profesionálním pivovaru a tedy k možnosti dostat se mezi lidi. Nezůstalo jen u jedné várky a i zde začal přibývat jeden zářez za druhým. V plánu je stavba vlastního pivovaru přímo v Novém Strašecí. Jako létající pivovar se zaměřujeme zatím jen na svrchně kvašená piva (ALE, IPA,..) , kde je větší prostor ke hře s chuťovými buňkami našich věrných zákazníku. Snažíme se ale o takovou pitelnost, abychom oslovili i zapřísáhlé klasiky na českých ležácích.
Pivovar Létající Čestmír
Létající pivovar Létající Čestmír, který svou první várku uvařil v srpnu 2017 v litoměřickém minipivovaru Labuť, se usadil v Brandýse nad Labem jako pivovar Čestmír. První várku ve svém pivovaru uvařil v lednu 2019.
Rodinný pivovar U Vacků
Všechny druhy jejich piva vyrábí syn Michal Vacek a receptury konzultuje s Josefem a Petrem Krýslovými, kteří jsou i dodavateli celé technologie. Piva vyrábějí řemeslným způsobem, s velkým podílem ruční práce. Pivo kvasí v otevřených kvasných kádích a poctivě leží v ležáckých tancích několik týdnů. Nepoužívají CK tanky. Ručně sypou našrotovaný slad do varny, ručně se sbírá deka (pěna s odumřelými kvasinkami). Každý sud mají jejich chlapi několikrát v ruce. Ručně se etiketuje, vyplachují lahve i stáčí pivo do lahví.
Pivovar Klenot
Že město Hradec Králové byl dlouho bez vlastního pivovaru je jedním slovem „smutné“. Svoji úlohu v příběhu založení nového Měšťanského pivovaru má doslova každý dvacátý Hradečák. Právě oněm 5 000 lidem, kteří v roce 2016 podpořili v referendu, patří ten největší dík. Svou energií nastartovali příběh rekonstrukce prostoru sklepení třech sousedících domech na Velkém náměstí v Hradci Králové.
Pivovar Permon
Výroba piva PERMON se trvale snaží navázat na tradici pivovarnictví na Sokolovsku. Technické řešení výrobní technologie všech tří pivovarů důsledně vycházelo z historických pramenů a pivovary byly konstruovány podle řemeslných podkladů tak aby se pivo mohlo vařit tradičním způsobem podle osvědčených receptur na klasické varní technologii s otevřenými spilkami a dlouhodobým zráním v ležáckém sklepě s velkou kapacitou. Sokolovské pivo PERMON je vyráběno proslulou českou technologií. Je to tradiční přírodně řádně kvašené nepasterované živé pivo bez přísad. Čerstvější a kvalitnější pivo než přímo z minipivovaru totiž nikde jinde nedostanete. V pivovaru PERMON je vždy rozhodující zaměření na náročného zákazníka s důrazem na sortiment a kvalitu piva.
Pivovar Duck & Dog
Pivo Duck & Dog je výsledkem úsilí a lásky k řemeslu. Doufáme, že i ty se staneš kámošem piva Duck & Dog. Piva opravdových přátel.
Pivovar Plzeňský bandita
Rodinný pivovar založený v Plzni.Plzeňského banditu má na svědomí Tomáš Nožička, který současně vaří pivo v Letinech.
Pivo Frajer
U pivka, co na srdci, to na jazyku. A to je chvíle, kdy se rodí ty nejopravdovější a nejlepší nápady.
Frajer rozděluje peníze z prodeje piva na podporu nápadů, které přežijou ranní kocovinu.
Z prodeje piva si bereme na provoz, vše ostatní rozdáváme na podporu společensky prospěšných / lokálních projektů. Zapojit se můžete svým projektem, a nebo samotným pitím.
Pivovar Antoš
Pivovar Antoš ve Slaném.
Slánské pivo doporučovali kdysi v Čechách na prvním místě, napsal slavný jezuitský historik Bohuslav Balbín ve 3. knize svých Rozmanitostí Království českého, která vyšla roku 1681. Královské město Slaný se vskutku může pyšnit dlouhou a věhlasnou tradicí vaření piva, která vyvrcholila počátkem 17. století, kdy zde bylo deset měšťanských právovárečných domů, tři hostince poskytující ubytování se stravou a dvě krčmy na předměstí. Roku 1618 činil výstav slánských pivovarníků téměř 20.000 hl, což bylo na tu dobu úctyhodné množství. Značná část produkce se vyvážela do celého království, kde bylo slánské pivo vyhledávané a oblíbené.
Ondřej Antoš, který v roce 1518 získal dům, dnes známý jako Modletický, vařil pivo od roku 1536. Antošové představovali významnou rodinu v dějinách města. Jiný z jejích příslušníků, Václav Antoš, zastával v letech 1569-1587 úřad císařského rychtáře. Roku 1578 nechal dům přestavět do současné podoby, jejíž součástí je i pozoruhodný renesanční portál se štítkem obsahujícím příslušné vročení a zobrazujícím symbol kotvy, jejíž ramena jsou stylizována do podoby monogramu „W" (Václav). Další majitel, po němž byl dům posléze i pojmenován, Vilém Modletický, také určitý čas provozoval jeden ze slánských hostinců. Slibný rozvoj byl neblaze ovlivněn událostmi pobělohorského období, kdy se Slaný stal poddanským městem hraběte Jaroslava Bořity z Martinic. Ten zrušil várečná práva měšťanů a zároveň nechal roku 1629 ve městě vybudovat svůj vlastní pivovar. Zde v letech 1794-1798 působil český sládek František Ondřej Poupě, autor příručky Počátkové základního naučení o vaření piva (1801), který je považován za průkopníka českého odborného pivovarnictví. Hraběcí pivovar byl v provozu do roku 1884. Od té doby se historie spjatá výrobou piva ve Slaném přerušila na více než 135 let.
Pivovar Antoš založený v roce 2010 nyní obnovuje tradici vaření kvalitního slánského piva. Při jeho výrobě je použito výhradně nejkvalitnějších domácích surovin, českého chmele z nedaleké žatecké oblasti a vyhlášeného sladu ze sladovny v Kounicích. Pivo je čepováno přímo z ležáckých sklepů, nefiltrované a nepasterované, aby si tak uchovalo své jedinečné vlastnosti „živého" piva, jak je znali naši předkové.
Z prodeje piva si bereme na provoz, vše ostatní rozdáváme na podporu společensky prospěšných / lokálních projektů. Zapojit se můžete svým projektem, a nebo samotným pitím.
Pivovar Lobeč
Dotek Genia loci
Technická památka Parostrojního pivovaru v Lobči u Mšena je svědkem pětisetleté tradice vaření piva na Kokořínsku. První písemná zmínka o pivovaru je ale z roku 1586 a renesanční jádro stávající stavby bylo vybudováno kolem roku 1600.
Původní řemeslný vrchnostenský pivovárek rodu Věžníků byl v letech 1894 až 1897 nákladem JUDr. Rudolfa Cicvárka přestavěn v parostrojní provoz proslulým pivovarským inženýrem Josefem Rosenbergem. Zlatá léta zažíval podnik jako akciová společnost počátkem 20. století a za dobrého jihočeského sládka Josefa Tománka roční výstav dosahoval 10 tis. hl. Proslulé tehdy v kraji byly především jeho tmavé lobečské speciály jako 18° Porter či bavorský ležák. Od roku 1927 byl lobečský pivovar v majetku Společenského pivovaru z nedaleké Podkováně. K zastavení výroby došlo ve válečném roce 1943, roku 1948 podlehl zrušený pivovar národní správě ale ještě počátkem roku 1951 byla v provozu podkováňská stáčírna. Od roku 1956 využíval areál jen obchod ovocem a zeleninou a následně dlouhá léta státní statek. Polistopadoví vlastníci dokonali těžkou devastaci opuštěného areálu vandalskou demolicí částí budov.
Od roku 2007 je areál v majetku architektonické platformy RIOFRIO a postupně probíhá příkladná stavební obnova a oživování pivovaru jako turistické atraktivity Kokořínska. Roku 2009 prohlásilo Ministerstvo kultury pivovar památkou, v roce 2013 se stal součástí Evropských stezek průmyslového dědictví (ERIH). Záchrana, obnova a zprovoznění pivovaru byly na podzim roku 2015 oceněny prestižní památkářskou cenou Patrimonium pro futuro a Česká komora architektů nominovala stavbu na udělení přední evropské ceny za architekturu Mies van der Rohe Award 2017. Cenou OPERA HISTORICA, udělenou na podzim 2019 k poctě české památkové péči v uplynulých 30 letech, se obnovený pivovar v Lobči stal přední památkou Středočeského kraje. Práce v uplynulých letech v rámci řady drobných projektů podpořilo také Ministerstvo kultury, Středočeský kraj, MAS Vyhlídky a EU (SZIF).
Znovuobnovený pivovar byl slavnostně požehnán mělnickým Saletinem páterem Jackem v sobotu 30. května 2015.
Pivo Master
Pravé pivní speciály se specifickou lahodnou hořkostí. Kombinace speciálních druhů sladu vytváří bohatou chuť i neopakovatelně zářivou barvu a naplňují i ta nejvyšší očekávání pivních gurmánů.
Nachmelene Chardonnay
Pro milovníky piva a vína je tu pro Vás speciální nápoj, který spojuje svěží ovocnou chuť vína s lahodnými jemně nahořklými tóny chmele a medovou dochutí sladu Pale Ale.
Pivo Konrad
Pivovar Konrad Vratislavice, Hols a.s. Hols a.s. vstupuje do Vratislavic 1998 Čistě česká společnost Hols postupně koupila v letech 1998-99 od Staropramenu nemovitosti a technologii. Po zvážení situace se rozhodla znovuzahájit vaření piva ve vratislavickém pivovaru. Rozhodnutí s sebou přinášelo řadu očekávaných i neočekávaných problémů: technologie nebyla kompletní, nebyly obaly, musely se nakoupit suroviny, přijmout lidé. Problém byl také s názvem piva. Práva na původní název Vratislav zůstala Pražským pivovarům, a tak se musel hledat nový název. V učebnicích dějepisu se píše, že po králi Vratislavovi v Českých zemích vládl jeho bratr Konrad. Oba to byli Češi, Přemyslovci. Navíc název Konrad je čitelný téměř ve všech jazycích. Bylo rozhodnuto. Nové pivo ponese název Konrad.
Rodinný pivovar Hendrych
Lidé rádi o věcech mluví, debatují a sní. Příběh pivovaru začal podobně - snem o rodinné firmě, která dělá skvělé české produkty. Myšlenky a plány se rodily postupně. V roce 2012 se dokončili nezbytné přípravy a v září uvedli pivo na trh. Od té doby jdou za kvalitou - plným, hořkým a osobitým pivem.
Pivovar Pilsner Urquell
Jedinečný příběh piva, které inspirovalo celý svět a vytvořilo dnes nejrozšířenější pivní kategorii – pivo plzeňského typu
Sládek Josef Groll totiž v říjnu 1842 uvařil zcela jiné pivo, než bylo dosud v Plzni zvykem. Do té doby se piva v Plzni vařila různě. Většinou procházela svrchním kvašením a byla nestálé kvality. Groll v Plzni ale uplatnil své znalosti vaření spodně kvašeného ležáku, tedy piva vyráběného za pomoci spodních kvasnic při teplotách kolem 10 ˚C, které nakonec nechá 30 dnů ležet a zrát. Což je důvod, proč se mu říká „ležák”.
Díky jedinečné kombinaci českých surovin, místní měkké vody a nové receptury tak vznikl nápoj, který v následujících letech změnil svět. Věhlas nového typu piva průzračné zlaté barvy, vynikající plné chuti a prvotřídní kvality se totiž rychle šířil nejen za hranice města Plzně. Pilsner Urquell začal postupně dobývat další země a název pils od té doby označuje celou pivní kategorii, která dnes tvoří 70 % veškeré světové produkce piva.
Rodinný pivovar Bernard
26. října 1991 Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal vydražili zkrachovalý humpolecký pivovar v malé privatizaci. Začali si plnit sen o vybudování pivovaru, který bude nejenom vařit poctivé české pivo, ale bude mít i svůj názor. Prvních deset let po privatizaci (pivovar byl vydražen za pětinásobek účetní hodnoty a technologicky byl tzv. po smrti) bojoval pivovar doslova o přežití. Díky kvalitě piva, servisu a postupném budování značky se podařilo tento sen splnit. BERNARD se stal celostátně známou značkou a pojmem.
Současní čeští majitelé pivovaru, Stanislav Bernard a Josef Vávra, však mají další sen - aby se značka BERNARD stala značkou kultovní. Aby se tento sen mohl splnit, nepřetržitě investují do jeho rozvoje. Například jen v roce 2013 dosáhla míra investic částky 100 milionů Kč a v roce 2014 to je podobné, mnohé investice se také připravují na rok 2015, např. realizace nadstavby administrativní budovy, či rozšíření kvasné kapacity.
Od roku 2000 působí Rodinný pivovar BERNARD jako akciová společnost a v červenci 2001 do ní jako strategický partner vstoupil pivovar Duvel Moortgat z Belgického království, který získal 50% podíl. Českými majiteli jsou s 25% podíly Stanislav Bernard a Josef Vávra.
Budweiser Budvar
Lokálnost. Vždy, když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál vařený výhradně v Českých Budějovicích. Všechna naše piva vaříme v našem pivovaru v Českých Budějovicích. Ležák Budweiser Budvar Original se navíc pyšní chráněným zeměpisným označením "Českobudějovické pivo", které garantuje kvalitu surovin, originální výrobní postup a tradiční lokalitu původu.
Zahraniční
Pivovar Amstel
Pivovar Amstel byl otevřen 11. června 1870. Pivo bylo pojmenováno po řece Amstel, kterou původně používal jako zdroj chladu k udržení teploty piva. Pivo pochází z Amstel Brouwerij v Amsterdamu, a má 5% alkoholu. Pivo je filtrováno, což vytváří plnohodnotné pivo bez kalorií a uhlohydrátů. Vaří se především z lehce zbarveného Pilsner sladu a má příjemnou jemnou hořkou chuť.
Asahi Breweries, Ltd.
Asahi Breweries, Ltd. je japonská pivovarnická firma se sídlem v městě Sumida v blízkosti Tokia. Jedná se o největší japonskou firmu tohoto druhu.
Založena byla roku 1889 jako Osaka Beer Brewing Company, technologie pro výrobu piva získala v Německu. V roce 1892 byla přejmenována na Asahi, což znamená „vycházející slunce“ – inspirováno názvem Japonska.
Brasserie Lefèbvre
Pivo Barbãr je Belgian Golden Strong Ale, výrazně sladké a medové pivo doprovázené směsí květinových a citrusových tónů. Dobře se usrkává a lehká kyselost, sladkost příjemně vyvažuje. Pivovar Lefèbvre byl založen v roce 1876 Julesem Josephem Lefebvre v Belgii. V té době se pivo obvykle prodávalo v sudech o objemu 100 litrů. Proto je měrná jednotka v pivovarnickém světě stále hektolitrová.
Berliner Kindl Schultheiss Brauerei
Berliner Pilsner je značka piva vyráběná v Berlíně v Německu společností Berliner-Kindl-Schultheiss-Brauerei. Světlé pivo, střední jemný říz, nižší až střední plnost. V chuti obilné, sladší, sladové, se střední hořkostí a nepatrně bylinnými tóny. Doznívání je obilné, lehce bylinné a sladové, s hořkostí, spíše krátší.
Wells Bombardier
William Thomas Wells, lépe známý jako „Bombardier“.
Billy Wells byl anglický boxer. Od roku 1911 do roku 1919 byl britským říšským šampionem a čtrnáctkrát hájil svůj titul. V roce 1911 se stal prvním vítězem v těžské váze, který získal titul 22 karátového zlata Lonsdale Belt, který byl představen pro britské šampiony v roce 1909.
V roce 1980 se pivovar inspiroval postavami jako je Billy a proto se zrodilo pivo s jedinečným charakterem. Až do dnešní doby byl Bombardier vždy vařen ve stejném pivovaru v Bedfordu. Bombardier je Extra Special Bitter. Střední až vyšší říz, střední plnost. V chuti karamelové, lehce připálený karamel, oříškové, střední až vyšší hořkost, s lehce citrusovými a kořenitými chmelovými tóny. Karamelové a kořenitě chmelové doznívání. Lehký kovový nádech. Ulpívající chmelová hořkost. Ochutnejte u nás v nápojce kus historie.
Carlsberg Breweries
Carlsberg je dánská pivovarnická společnost, v roce 2015 čtyřka na světovém pivovarnickém trhu. Její prémiovou značkou je Carlsberg Beer Pilsner, které se vyrábí v pivovaru Carlsberg v hlavním městě Kodani. Historie piva Carlsberg sahá do počátku 19. století, kdy v Kodani založil pivovar Jacob Christian Jacobson.
Bere Ciucas
Rumunské pivo vařené dle původní receptury. Pečený slad, ochucený chmel a čistá voda jsou základní ingredience, které se kombinují v dobře zavedených poměrech. Příběh piva Ciucas začal v roce 1892 v Brasově. Název piva pochází z názvu hory, kde pramení voda použitá v receptu. Styl Blond beer.
Binding Brauerei
Je ochucené nealkoholické pivo, která má bylinnou chuť a vůni. Je to německé pivo, které se vyrábí v pivovaru Binding Brauerei ve městě Frankfurt nad Mohanem. Od dob, kdy bylo v roce 1979 uvedeno nealkoholické pivo na pivní mapu, byl Clausthaler zlatým standardem této kategorie. Díky své vlastní specializované pivovarnické technice „průkopník“ stále vytváří své nealkoholické ležáky, Clausthaler Classic. Je svěží a snadno se pije, s krémovým pocitem na patře a příjemnou zlatavou barvou.
Corona Extra
Ležák s obsahem alkoholu 4,5 %. Je to spodně kvašené světlé pivo původně oblíbené mezi spodní vrstvou obyvatel Mexika, nyní už to v žádném případě neplatí. Corona se vyrábí především pro export do zahraničí díky tomu, že si získalo dobré jméno v cizině. Corona se vaří z vody, kukuřice, rýže, chmele, kvasnic a kyseliny askorbové. Produkt má světle slámovou barvu a velmi jemnou chuť s malou chmelovou hořkostí. Corona Extra, neboli také Coronita je vyráběna společností Grupo Modelo, která byla založena roku 1925. Pivovar je jedním z nejslavnějších producentů alkoholu v Mexiku.
John Crabbie Ginger Beer
Příběh Crabbieho začal v Edinburghu v roce 1801. Skotská klasika – originální alkoholické zázvorové pivo Crabbies. Tmavě jantarová zlatá barva, šestitýdenního namočeného zázvoru, velice intenzivní aroma s citrusovými tóny a koření. Chuť po dubu a cedru, středně plné, příjemně vyvážené a pikantní na povrch. Je přirozeně bezlepkové a snaží se dosáhnout stejných výjimečných standardů, jaké stanovil John Crabbie před všemi těmi lety.
Braumanufaktur Hertl
V roce 2013 se nejmladí sládek v německu David Hertl pustil do svého podnikání a otevřel vlastní pivovar. Svou vášeň pro vaření piva objevil už jako teenager. První experimenty s pivem u maminky v kuchyňi vedly k tomu, že bývalý chlív pro dobytek na farmě u rodičů předělal na miniaturní pivovar. Charismatický mladý sládek již na 80 metrech čtverečních vyrábí kolem 80 hektolitrů nejlepšího piva a stává se uznávaným ve svém oboru.
Pivovar Huyghe
Huyghe je úspěšný rodinný pivovar s tradicí od roku 1906, který dosahuje mnoha úspěchů na soutěžích.
Zakladatel pivovaru Léon Huyghe přebírá roku 1906 pivovar Brouwerij-Mouterij den Appel v Belgii a započíná tak historii úspěšného rodinného pivovaru nesoucí jeho příjmení. Ve třicátých letech se kvůli rostoucí produkci začínají prostory pivovaru jevit jako nedostatečné. Roku 1939 se pivovar přesouvá do nového komplexu ve městě Geraardsbergsteenweg. Brzy po stěhování, roku 1945, je na trh uveden první ležák jménem Golden Kenia, který posléze dosáhne mnoha ocenění. Velký rozmach je zaznamenáván také v období kolem roku 1964. Je provedena první modernizace pivovaru – budují se nové prostory a zřízena je moderní plnící linka.
Roku 1985 probíhá reforma pivovarské produkce. Vaření tradičních ležáků je ukončeno, místo toho se zavádí výroba silných speciálů. Prvním takovým pivem je amber jménem Artevelde. Pivovar se také poprvé za dobu své existence začíná zabývat exportem piv. Výrazným mezníkem pro pivovar je zavedení druhotné fermentaci v láhvi. Vzniká pivo Artevelde Grand Cru, silnější bratr piva Artevelde.
26. prosince roku 1989 se v pivovaru začíná vařit světoznámé Delirium Tremens. Původ jeho unikátní chuti je skryt ve třech různých typech kvasinek, použitých k jeho fermentaci. Jeho originální balení (bílá láhev připomínající kolínskou keramiku a barevná etiketa) připomíná jeho obchodní úspěchy - růžový slon na etiketě symbolizuje snahu o dobytí světa. Téhož roku je na trh uvedeno i pivo La Guillotine, které oslavuje dvousté výročí francouzské revoluce. Roku 1998 vyhrává pivo Delirium Tremens zlatou medaili na mistrovství světa piv konané v Chicagu.
Pivo Desperados
Pivo Desperados pochází z Francie, bylo poprvé uvedeno na trh v roce 1994 a díky své popularitě je exportováno do celého světa. Je jedním z mála piv, která se díky osvěžující nasládlé chuti těší popularitě jak mezi muži, tak mezi ženami. Je kombinací světlého ležáka a s přírodním aroma tequily, alkoholu 5,9 odpovídá nám srozumitelnější „patnáctce.
Duvel Belgisch Speciaalbier
Duvel je mohutně pěnivé, hořké a řízné pivo. Vynikající chuť získává nejen díky špičkovým kvasinkám, které Albert Moortgat přivezl v roce 1918 ze Skotska a jejichž výjimečný kmen je v pivovaru pěstován z původního zdroje dodnes, ale také díky sekundárnímu kvašení v lahvi. Málokdo by řekl, že tak velký pivovar, jakým Duvel-Moortgat je, je ochotný vyrobit takto výjimečné pivo. Duvel je vskutku ďábelské pivo plné kontrastů a překvapivých objevů. Fenomenálně hořká chmelová chuť je vyladěna tóny citrusů a kvasnic. Tohle je jedno z největších světových „ALEs".
Pivo Estrella Damm Mediterranean Beer
Pivovar Damm je barcelonský pivovar založený v roce 1876 alsaským sládkem Augustem Kuentzmannem Dammem. Dodnes se jedná o nezávislý pivovar, jenž je mimo jiné oficiálním sponzorem fotbalového klubu FC Barcelona.
Pivovar Damm disponuje jedním z nejmodernějších výrobních zařízení v Evropě. Tento špičkový pivovar se může chlubit výrobou širokého sortimentu piv, mezi nimiž vyniká např. Estrella Damm, Inedit, Daura atd.
Pivo Flensburger Pilsener
Flensburger Brauerei je pivovar se sídlem ve Flensburgu ve spolkovém státě Šlesvicko-Holštýnsko v Německu. Je to jeden z posledních celostátních provozních pivovarů, které nejsou součástí větší skupiny pivovarů. Společnost byla založena 6. září 1888 pěti občany Flensburgu. Dnes jej stále drží hlavně zakladatelské rodiny Petersen a Dethleffsen.Barva slámová, čiré. Pěkná hustá stabilní pěna. Kroužkuje. Střední říz, střední plnost. V chuti sladové, lehce obilné, se střední hořkostí a bylinně chmelovými tóny a lehce citrónové kůry. Doznívání je bylinně a citrusově (citronová kůra) chmelové a lehce sladové.
Pivo Grolsch
Grolsch je nizozemský pivovar založený v roce 1615 Willemem Neerfeldtem v Groenlu. V roce 1895 koupila pivovar rodina de Groen. Pivo má Světle zlatou barvu, je čiré, hezkou bílou pěnu, lehce kroužkuje. Vůně chmelová kořenitá, lehce sladová s obilnými tóny, trocha citrusové kůry. Chuť chmelová kořenitá, sladová, lehce chlebová. Střední říz, střední až kapku nižší plnost těla. Hořkost je lehká až střední s náznakem kyselosti, doznívání kratší sladové a kořenité. Hořkost je drsnější, celkem ulpívá na jazyku.
Pivovar Guinness
Arthur Guinness začal vařit pivo v roce 1759 v pivovaru St. James's Gate, v Dublinu. Dne 31. prosince 1759 podepsal smlouvu o pronájmu nevyužitých částí pivovaru na 9000 let za 45 liber ročně.O deset let později, 19. května 1769 Guinness vyváží své pivo poprvé do zahraničí. Šest sudů bylo odesláno do Anglie.
Guinnesse věřil, že jako první vyrábí pivo typu stout, nicméně první zmínky o tomto typu piva se objevily v dopise Egertona z roku 1677, což bylo 50 let předtím, než se Arthur Guinness narodil. Pojem "Stout" původně značil "sílu" piva, ale později se význam přenesl k barvě piva. Tmavě mahagonová barva, čiré, krásná světle béžová pěna. Skvěle drží. Chuť pražená, lehce nasládlá. Nižší jemný říz, střední až kapku nižší plnost těla. Hořkost je střední až lehce nižší, doznívání delší, pražené, trochu kávové, náznak sušeného ovoce. Příjemné, vyvážené a výborně pitelné pivo.
Pivovar Heineken
V roce 1863 koupil Gerardus Adrian Heineken pivovar z 16. století v centru města Amsterdam. Nyní je budova navštěvovaným museem Heinekenu, nový pivovar vznikl jinde. Hlavní ústředí firmy zůstalo v Amsterdamu. Pivo Heineken je světlý ležák, který má světle zlatou barvu a osvěžující, jemně hořkou chuť s typickým silným a příjemným buketem. Množství alkoholu 5%.
Pivovar Hoegaarden
Hoegaarden je belgický pivovar založený v roce 1966 Pierrem Celisem v Hoegaardenu, vyrábějící pšeničné pivo. Po požáru v roce 1988 byl prodán pivovaru InBev, sídlícímu nedaleko Leuvenu. Pierre Celis se odstěhoval do Spojených států, kde v Austinu založil pivovar Celis. Obec Hoegaarden byla známá svým pšeničným pivem už od středověku, v roce 1955 ale poslední místní pivovar zavřel, a tak se o deset let později mlékař Celis rozhodl obnovit tradici a založil ve svém domě v podkroví vlastní pivovar.
Celis užíval tradiční přísady, vodu, kvasnice, pšenici, chmel, koriandr a pomerančovou kůru z Curaçaa. Kvůli rostoucí výrobě Celis v roce 1980 koupil místní továrnu na nealkoholické nápoje, kterou předělal na pivovar.
V roce 2005 bylo rozhodnuto, že se výroba přesune do většího pivovaru firmy InBev v Jupille. Přesun se však nikdy neuskutečnil, jednak kvůli nespokojenosti místních obyvatel ze ztráty tradiční značky a největšího zaměstnavatele a jednak z obavy nad změnou kvality piva.
První Hoegaarden dne se má podle tradice pít „ne na víc než tři doušky“. Není důležité, kolik piva se vypije v prvních dvou doušcích, jen když se třetím dopije.
Pivo Kasteel rouge
Tmavé svrchně kvašené pivo Kasteel Bruin dozrávající na višních.
Jedno z nejsilnějších svrchně kvašených ovocných piv. Jeho základ tvoří tmavé pivo Kasteel Bruin, které přidáním višňového extraktu a likéru získává působivou temně červenou barvu a jedinečnou chuť. Jemně narůžovělá pěna po nalití dlouho drží, pod ní se rozvine úžasná vůně zralých višní.Je vhodné jako aperitiv, výborně se hodí také k sýrům a dezertům.
Počátky pivovaru Van Honsebrouck sahají až do druhé poloviny 19. století, kdy Amandus Van Honsebrouck, narozen roku 1811, zakládá ve městečku Werken pivovar. Amandus je uznávaným člověkem, který krom pivovarnictví zvládá i funkci městského starosty.
Pivo Kwak
Jantarové svrchně kvašené pivo.
Kwak patří mezi silná polotmavá svrchně kvašená belgická piva jantarové barvy. Chuť a vůně sladová, při dozníván připomínající náznak brandy a hrozinek. Pauwel Kwak patří mezi silná polotmavá svrchně kvašená belgická piva. Vaří ho již sedmá generace rodiny Bosteels v pivovaru stejného jména ve vlámském městečku Buggenhout, který byl založen v r. 1791. Pivo se vaří ze tří druhů sladu s přidáním malého podílu bílého kandysového cukru. Chuť a vůně sladová, při doznívání připomínající náznak brandy a hrozinek. Podává se chlazené na 13°C v tradiční sklenici svérázného tvaru, která se v době koňských dostavníků dala zasunout do třmenu, a tak byla jezdci stále po ruce.
Pivovar Lefebvre
Historie pivovaru Lefebvre, situovaného v Quenastu (v Brabantském regionu Valónska) sahá až do roku 1876, kdy Jules Lefebvre, povoláním farmář, hospodský a pivovarník zakládá svůj vlastní pivovar.
Roku 1978 začíná s produkcí kvasnicových piv a navazuje kontrakt s opatstvím Bonne-Espérance, který pivovaru umožňuje vaření klášterního piva. Roku 1980 dochází k výraznému navýšení exportu. Zejména verze piva Bonne-Espérancé, která podléhala druhé fermentaci v lahvi, jde velmi dobře na odbyt.
Roku 1983 je uzavírán kontrakt s klášterem Floreffe, který pivovar Lefebvre opravňuje k vaření škály speciálních klášterních piv. Jedná se o Floreffe Blond, Floreffe Double, Floreffe Tripel, Floreffe Blanche a Floreffe Prima Melior.
Roku 1996 pivovar začíná s vařením speciálu Barbar – ležáku s medem, dle odkazu našich předků. V následujících letech se začíná také s vařením zimního speciálu Barbar brassin d’hiver, jehož produkce probíhá v období od října do února.
Jablečné pivo Newton je do rodiny přidáno roku 1998.
Pivovar se v současnosti věnuje především exportu, který tvoří téměř 80% celkové produkce.
Pivo Leffe
Opatství Notre Dame de Leffe bylo založeno v roce 1152 na řece Máze v provincii Namur, která leží v jižní Belgii. Stejně jako v mnoha jiných klášterech po celé Evropě, také zde premonstrátští kanovníci vařili pivo. S využitím znalosti předávaných z generace na generaci a složek nalezených ve volné přírodě v blízkosti opatství, kanovníci vyvinuli unikátní pivo, které se vařilo jen zde.
Opatství samotné zažívalo těžké časy, v průběhu let bylo poškozeno přírodními i lidskými pohromami. Roku 1460 bylo zničeno povodní, v roce 1466 vyhořelo a roku 1735 byl pivovar poškozen vojáky. V roce 1794 došlo během válečných událostí následkem Velké francouzské revoluce k opuštění opatství a zničení pivovaru. Kanovníci se vrátili až v roce 1902. V roce 1952 byla produkce piva obnovena díky partnerství s vlámským pivovarem Lootvoet v Overijse.
Pivovar Lindemans
Pivovar Lindemans (Brouwerij Lindemans) je belgický rodinný pivovar se sídlem ve Vlezenbeeku, malém městě ve vlámském Brabantsku jihozápadně od Bruselu. Produkuje lambics, styl belgického piva, který používá surovou pšenici a divoké kvasnice. Historie pivovaru Lindemans začala v roce 1822, kdy byl pivovar založen na malé farmě ve Vlezenbeeku. Patriarchem pivovaru byl Frans Lindemans, bratr tehdejšího soudního vykonavatele Gaasbeeku. V roce 1930 byla zemědělská činnost kvůli rostoucímu úspěchu pivovaru definitivně zastavena, aby se zaměřila na vaření Kriek a Gueuze. První Faro vyrobili v roce 1978. Krátce poté, v roce 1980, zahájil pivovar svou výrobu Framboise. Následně v letech 1986 a 1987 Lindemans přidala do svého sortimentu Cassis a Pecheresse. Nakonec v roce 2005 bylo Apple posledním zavedeným pivem.
Pivovar je dodnes rodinnou společností, kterou po dlouhou dobu provozovali bratři Nestor a Rene, než převzali podnikání synové Dirk a Geert, z nichž každý má 50% podíl na společnosti.
Pivo Maisel Weisse
V roce 1955 Oscar a Hanz jako třetí generace Maiselů zavádí nově výrobu světlého pšeničného kvasnicového piva Maisel's Weisse, jež nejprve neslo označení „šampusová pšenice“. Postupem času dosáhlo obrovské popularity a začalo určovat trend pro "Weissbier" v Německu. Z regionálního pivovaru bratří Maiselů se stal uznávaný specializovaný pivovar a pšeničné kvasnicové pivo Maisel's Weisse získává krok za krokem své příznivce i za hranicemi Německa.
Pivovar Maisel & Friends
V roce 1516 byl vypracován bavorský Reinheitsgebot („záruka čistoty“), aby zajistil produkci kvalitního piva. „Zákon o čistotě piva“ (německy Reinheitsgebot, Deutsche Reinheitsgebot nebo Bayerische Reinheitsgebot) znamená, že pivo obsahuje pouze chmel, slad, kvasinky a vodu. V duchu nových trendů vaření piva vzniká v útrobách starého pivovaru zcela nový Craf Beer Pivovar, který se zaměřuje na vaření pivních speciálů.
Pivovar Paulaner München
První zmínka o klášterním pivovaru pochází z roku 1634. Jedná se o stížnost soukromých pivovarů, které si stěžují na konkurenci mnichů z kláštera Neudeck ob der Au, kteří prodávají pivo zvané „Salvator“, česky zachránce, v klášterních hospodách. Pivo bylo nejprve povoleno prodávat pouze o svátcích, omezení bylo zrušeno až roku 1780. V té době je již produkce pivovaru Paulaner přibližně čtyřikrát větší, než produkce ostatních bavorských pivovarů. K velkému posunu došlo také roku 1806, kdy pivovar získal pivovarník Franz Xaver Zacherl. Pivovar je zásadně modernizován a rozšířen.
Roku 1986 překvapil pivovar Paulaner zbytek světa tím, že uvařil nealkoholické pšeničné pivo – Waitzinger Weisse, dnes zvané Hefe-Weissbier Alkoholfrei. Roku 1996 koupil Paulaner pivovar Thurn und Taxis situován v Řezně. V návaznosti na to uvádí na trh roku 1998 světový unikát – pivo, které je tak svěží jako pivo pšeničné, k jeho výrobě je ale použito žito – Paulaner Roggen.
Pivovar Paulaner se stal jedním z nejvýznamnějších pivovaru v Německu, svoje recepty a technologie se snaží neustále modernizovat tak, aby pivo, které produkuje, dosahovalo té nejvyšší kvality.
Pivo Peroni
Italské pivo vařené od roku 1963 se vaří z těch nejkvalitnějších ingrediencí, díky nimž je Nastro Azzuro nejoblíbenější italské prémiové pivo v zahraničí. Exkluzivní speciální druh kukuřice Nostrano Mais, která je využitá při vaření, dodává tomuto pivu typicky osvěžující chuť. Speciální aromatický chmel navíc dodává pivu charakteristickou hořkost.
Pivovar Radeberger
Radeberger začal v roce 1872, kdy byl pivovar založen jako Zum Bergkeller, v Radebergu, v blízkosti Drážďan. Radeberger se řadí na 9. místo mezi nejprodávanější německá piva. Byl to první pivovar v Německu, který vařil pivo výhradně v plzeňském stylu, který dodnes existuje./p>
Pivovar Robinsons
Pivovar Robinsons je jedním z nejstarších pivovarů v Británii. Pivovar je pojmenován je podle hostince Unicorn, kterou vlastnil Willam Robinson, který pivovar v roce 1838 založil. Současně je veden pátou a šestou generací jeho následníků. Zajímavostí je, že zpěvák Bruce Dickinson z Iron Maiden zde vaří své pivo Trooper. Pivovar se specializuje na tradiční anglické „ejly“ a přestože je velmi populární, stále si udržuje rodinný charakter.
Pivo Sagres
Sagres je značka piva z Portugalska. Založeno v roce 1940. Pivo Sagres je 100% přírodní, vyráběné tradičními metodami z vody, sladu, nesladových obilovin a přísného výběru chmele. Při jeho výrobě se nepoužívají žádné přísady nebo konzervační látky. Je to středně silné pivo se suchým charakterem a příjemnou hořkostí. Světlé, zlaté barvy. Obsah alkoholu 5,0%.
Pivo San Miguel
San Miguel Pale Pilsen, filipínský světlý ležák vyráběný pivovarem San Miguel (dceřiná společnost San Miguel Corporation). Byla založena v roce 1890 původním pivovarem San Miguel (přejmenován na San Miguel Corporation v roce 1964) a je největším prodejním pivem na Filipínách a v Hongkongu. Na čínských trzích je znám jako 生力啤酒. San Miguel Beer byl představen ve Španělsku pivovarem San Miguel v roce 1946. Španělská práva byla vyhrazena v roce 1953 pivovarem San Miguel a stala se nezávislou entitou v současnosti známou jako skupina Mahou-San Miguel.
Pivo Singha
Singha je značka thajského piva, které se vyrábí v pivovaru Boon Rawd v hlavním městě Bangkoku. Praya Bhirom Bhakdi získal licenci na vaření piva od thajské vlády. V květnu 1933 byla zahájena výstavba pivovaru. Pivovar Boon Rawd byl založen 4. srpna 1933. Výroba začala v březnu 1934. Byly vařeny tři značky: Golden Kite, Singha a Stupa. Singha je lehčí pivo, které v letních horcích příjemné osvěží. K jeho výrobě se používá výběrového chmele z Čech a Německa. Chuť piva je sladová, ale trochu jiná než u evropských piv.
Pivo Stella Artois
Stella Artois je značka belgického piva, ležáku s obsahem alkoholu 5,0 %. Vyrábí ho pivovary americko-belgického koncernu Anheuser-Busch InBev, ke kterému patří také český pivovar Staropramen. Historie značky Stella Artois začíná roku 1366, ze kterého pocházejí první zmínky o pivovaru v belgické Lovani. Pivovar s názvem Den Hooren 15. června 1717 odkoupil Sebastien Artois, po kterém pivovar zdědili jeho potomci. Samotná značka vznikla v roce 1926, kdy se tradiční vánoční pivo podařilo natolik, že dostalo jméno Stella (latinsky hvězda). Od dubna 2001 se pivo Stella Artois prodává i v Česku. Od listopadu 2003 se pro český trh začalo licenčně vyrábět v pražském pivovaru Braník. Po jeho uzavření na začátku roku 2007 byla výroba přesunuta do smíchovského Staropramenu. V současné době se značka vyrábí v Maďarsku.
Pivo Satan
Ve 14. století, kdy se první pivovarské cechy staly velmi populární, Henricus De Bloc získal pivovarské právo vévody z Brabantu a Bourgundy. Nicméně je to Louis De Block, mlynář a zemědělec, který se oženil s pivovarskou dcerou z venkova Baardegem. Tak vznikl pivovar De Block v roce 1887. S ambicemi, vytrvalostí a láskou k práci. Satan red, svrchně kvašené pivo jantarové načervenalé barvy (amber) dozrávající v lahvi, harmonicky vyvážená chuť mezi krémovým a silným aroma, sladká ovocná příchuť s vůní chmelu díky tmavému sladu, směsi koření a pravému Satan – kvasu.
Pivo St. Louis Kriek
Vaří se na bázi tradičního Geuze lambicu s přidáním šťávy z tmavých třešní a přírodního cukru. Jasné tmavě červené pivo s růžovou pěnou. S obsahem alkoholu pouze 3,2 procenta a jeho ovocným charakterem to je pivo, které láká mladé i ty starší..
Pivo Tiger
Tiger Lager je ležák původem ze Singapuru založen v roce 1932. Každý Tiger prochází přísným procesem vaření piva, který trvá více než 500 hodin, a používá pouze ty nejkvalitnější suroviny z Austrálie a Evropy. Výsledkem je intenzivně osvěžující, plnohodnotná chuť jedné z předních světových značek piva.
Pivovar Ursus
Ursus je jeden z největších pivovarů v Rumunsku. Sídlí v Bukurešti, provozuje čtyři pivovary v Kluži, Temešváru, Buzău a Brašově. Pivovar je v majetku japonské společnosti Asahi. Nejprodávanější značkou z produkce pivovaru je pivo Ursus Black, které je zároveň jedním z nejprodávanějších piv v Rumunsku. Od roku 2006 je pivovar v Temešváru sponzorem rumunského fotbalového poháru Cupa României.
Pivovar Zedazeni
Zedazeni Premium Beer 5.0% Georgian Beer Company“ byla založena v roce 2011 s jasným cílem: stát se předním hráčem v gruzínském odvětví piva a nápojů. Tým má více než 20 let zkušeností v oboru výroby piva v Gruzii. Pro umístění nové továrny byla vybrána rekreační oblast, 20 km západně od hlavního města Gruzie. Krásný pozemek na úpatí hory. Kde vznikl pivovar Zedazeni. Vyznačuje se velmi jedinečnou vodou a evropskou technologii, konkrétně z čech. Zadazeni blond ležák je vyroben z nejkvalitnějších německých surovin a výborné pramenité vody.